Důl Stachanov

Důl Stachanov (důl Hubert), se nachází v Ostravě -Hrušově. Důl byl založen těžařstvem bratří Kleinů v roce 1854. O rok později, se stala vlastníkem dolu Severní dráha Ferdinandova. Původní těžní věže,tohoto dolu,byly zděné a byly v roce 1874 nahrazeny  pyramidálními.Koncem 19.století,byly postaveny ocelové, zpěrové těžní věže.

Z původního dolu se zachovala strojovna  s kompresorovnou,která byla postavená v roce 1927 .V tomto období byl rovněž  původní,dvouválcový,ležatý parní těžní stroj nahrazen elektrickým o výkonu 1500 hp.V těžní a výdušné jámě,bylo jedno těžní oddělení a v těžní jámě byly dvouetážové klece.Ve strojovně se zachoval pístový kompresor,který má výkon 10 000 m3/h .Jedná se o největší pístový kompresor v OKR.

Jako další výdušná jáma,tohoto hodně plynujícího dolu, byla na hranici důlního pole, v roce 1911, vybudována jáma Vrbice.

Důl byl spojen s dolem Odra, na který směřovala těžba. Těžní jáma, která dosáhla hloubky 568 m a výdušná jáma, hluboká 474 m, byly zasypány v roce 1992 .