Důl Oskar-Lidice

Důl Oskar – Masaryk 2 – Lidice Petřkovice . Na území obce Petřkovice ,kde byl důl Oskar založen S.Rothshildem ,se kutalo uhlí,za pomocí štol,již od roku 1806. Těžní jáma, která dosáhla hloubky 580m, se začala hloubit v roce 1891. Důlní pole mělo rozlohu 950 ha. Uhlí z této šachty bylo nejprve dopravováno lanovkou,o délce více jak 2000 m, na nádraží v Ostravě-Přívoze. Od roku 1909 lanovkou na důl Anselm. Zbytky lanovky můžeme na tomto dole najít i dnes.

Do roku 1926 byl na těžní jámě používán ležatý,dvouválcový,parní těžní stroj o výkonu 750 hp,který byl v roce 1925 nahrazen elektrickým o výkonu 3000 hp. Důl byl spojen překopem s dolem Anselm. Těžba byla ukončena v roce 1967.Během 2.světové války,při bombardování,byl důl využíván jako úkryt.A i na povrchu byl protiletecký kryt,který se zachoval dodnes.

Důl Oskar, který je v Ostravě poměrně málo známy a který je schován v lese na kopci, při cestě směrem na Lhotku, je zvláštní tím, že i když se nenachází někde v centru Ostravy, tak má velice honosnou architekturu, kterou byste na takto odlehlém místě určitě nečekali. Škoda jen, že se nezachovala těžní věž, která byla zvláštní tím, že jejich vzpěry se nacházely ve strojovně, neboť strojovna byla postavena přímo k jámové budově.

Z dolu se zachovala strojovna,jámová budova,rozvodna,správní budova,koupelny a dílny.